Pranie obrusów dawniej i dziś

czwartek, 06 Sierpień 2015

Piękny obrus był zawsze ozdobą stołu i wiązał się ze wspólnym ucztowaniem. Tak jest również dziś – mimo że tradycyjny obrus ma silną konkurencję w postaci ozdobnych cerat, czy serwet, jego pozycja jest niezagrożona. Odpowiednio prany, czyszczony i pielęgnowany będzie służył przez długie lata uświetniając każdy posiłek.

 

Nie sposób uchronić obrus przed zabrudzeniami, kiedy tak wiele potraw i napojów jest na stole, a gospodarze oraz goście beztrosko spędzają czas. Pranie obrusów zmieniło się znacznie w porównaniu z metodami z przeszłości. Dawniej standardem było gotowanie tkanin, obecnie wystarczą skuteczne środki piorące, a z dawnych metod – krochmalenie.

Istota prania zasłon

poniedziałek, 03 Sierpień 2015

Zasłony są nieustannie na topie mimo dużej popularności rolet, markiz oraz innych osłon okiennych. Delikatne i dyskretne, lub ciężkie i dominujące w aranżacji okna pomagają stworzyć klimat wnętrz, nadając im charakterystyczny styl. Wśród wielu tkanin można znaleźć wzory na miarę potrzeb.

 

Odpowiednie pranie zasłon jest sposobem na utrzymanie ich w czystości bez ryzyka uszkodzenia, czy zniekształcenia. Podejmując się samodzielnego prania należy zwracać uwagę na zalecenia producenta, a także ogólne zasady właściwe danej tkaninie. Świeże zasłony to ważny element w czystym, zadbanym domu.

Efektywne pranie firan

czwartek, 30 Lipiec 2015

Śnieżnobiałe firmany to nadal najpopularniejsza dekoracja okien. Różnorodność wzorów, tkanin i kształtów sprawia, że w prosty sposób można dostosować firany do charakteru wnętrz, wybrać odpowiednią grubość materiału i jego fakturę. Dotyczy to również coraz bardziej cenionych firan kolorowych, które także pozwalają pomysłowo przysłonić okna.

Dzięki właściwemu praniu firan można zachować ich świeżość i dobry wygląd na długo bez odbarwień i odkształceń tkaniny, przy minimalnym wysiłku. To ważne, ponieważ firany chłoną kurz, dym tytoniowy, a promienie słoneczne powodują ich żółknięcie. Dzięki systematycznemu praniu da się niwelować wszystkie te czynniki.

Meble, odzież i obuwie ze skóry naturalnej, a także akcesoria z których korzystać można na co dzień wymagają starannej pielęgnacji. Dzięki temu zachowają swój szlachetny wygląd, pozostaną delikatne i miękkie. Ważne jest, aby umiejętny proces czyszczenia skór szedł w parze z mądrym użytkowaniem, ponieważ skóra jest trwała, a jednocześnie dosyć delikatna.

W zależności od rodzaju i wieku skóry, lecz także intensywności użytkowania należy ją odpowiednio impregnować, aby była odporna na wilgoć i działanie innych czynników atmosferycznych. Nowoczesne preparaty bez trudu podołają takiemu wyzwaniu, są ogólnodostępne, łatwe w użyciu i niezwykle skuteczne.

Istotne w praniu wykładzin

czwartek, 23 Lipiec 2015

Wykładziny w domach, miejscach pracy i miejscach użyteczności publicznej sprawdzają się idealnie jako rozwiązania na powierzchniach, po których często chodzą ludzie. Duży wybór wykładzin sprawia, że z powodzeniem można dobrać odpowiedni kolor i rozmiar do każdego pomieszczenia, co jest niezwykle ważne w przypadku nietypowych wymiarów podłogi.

 

Pranie wykładzin jest niezwykle ważne dla zachowania ich świeżości i trwałości. Należy zwracać uwagę, aby wszystkie warstwy wykładziny, czyli runo, pierwszy podkład, warstwa łącząca, oraz podkład właściwy były zabezpieczone przed długotrwałym przemoczeniem. Woda niezbędna podczas czyszczenia powinna być jak najszybciej wysuszona.

O praniu dywanów

poniedziałek, 20 Lipiec 2015

Czysty dywan to nie tylko ozdoba pokoju, czy salonu. To także pewność, że chodzący po dywanie domownicy, a zwłaszcza bawiące się na podłodze dzieci nie są narażone na szkodliwe działanie zanieczyszczeń. Zarówno dywany sprzed wielu lat, jak i te nowoczesne wymagają właściwego prania i czyszczenia w odpowiednich odstępach czasu.

Planując pranie dywanów w domu należy w miarę możliwości poznać ich skład, przygotować odpowiednie preparaty i akcesoria lub sprzęty, a następnie postępować zgodnie z zaleceniami producenta lub ogólnymi dla danego typu dywanu. Oddanie dywanu do pralni jest także dobrym rozwiązaniem, które dodatkowo pozwoli zaoszczędzić czas.

Walory i pranie wełny

czwartek, 16 Lipiec 2015

Wełna to niezwykle delikatne włókno naturalne uzyskiwane z sierści zwierząt, zawierające lanolinę, czyli wosk chroniący. Z wełny wyrabiane są wysokiej jakości tkaniny, dzianiny i włókniny, a ich praktyczne zastosowanie wykorzystywane jest między innymi w produkcji odzieży oraz pościeli. Popularność wełny, niesłabnąca od pokoleń, wpływa na dobrą dostępność wyrobów.

Ze względu na swoje właściwości wełna jest wyjątkowo wymagającym surowcem w zakresie czyszczenia, dlatego pranie wełny należy przeprowadzać ściśle według zaleceń producenta, lub powierzyć pralni. Odpowiednio prane i konserwowane wełniane kołdry czy swetry zachowają kolor, kształt i wszystkie walory użytkowe.

Dlaczego pranie materacy jest ważne

poniedziałek, 13 Lipiec 2015

Materace używane w domach często chronione są z zewnątrz dodatkowo poprzez zakładanie pokrowców lub odpowiednich prześcieradeł, dzięki czemu są mniej narażone na odbarwienia i zabrudzenia. To jednocześnie plus i minus takiej ochrony, ponieważ widząc czysty materac można mieć wrażenie, że nie wymaga on prania.

Tymczasem materac wchłania pot, a wraz z nim bakterie, znajdować się tam mogą także niebezpieczne dla zdrowia roztocza, których odchody są silnym alergenem. Nawet jeśli u użytkowników materaca nie występuje reakcja alergiczna, warto rozważyć pranie materacy zawsze wtedy, kiedy jest taka wewnętrzna potrzeba.

Pierze i puch to delikatne surowce naturalne, a jednocześnie tak trwałe, że bardzo dobrze spełniają swoją rolę jako wypełnienie pościeli oraz kurtek. Wysokogatunkowe pierze lub puch mają niezwykłe właściwości wentylacyjne oraz termoregulacyjne, więc odpowiednio dobrana pościel sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem, a kurtka utrzyma ciepło nawet na mrozie.

Podczas prania pierza i puchu należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ to, co przekonało do zakupu może zniknąć wraz z nieodpowiednim czyszczeniem i konserwacją. Takie wypełnienie łatwo ulega deformacjom, zatem każde pranie powinno przebiegać w odpowiednich warunkach oraz temperaturze. Nie ma tu miejsca na działania przypadkowe.

Spośród wielu dostępnych obecnie na rynku gatunków pościeli należy wybrać taką, która odpowiada Państwa indywidualnym wymaganiom. Dobra pościel będzie służyć o każdej porze roku, a komfort spania znacznie wzrośnie i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Wybór idealnej pościeli nie powinien być decyzją podjętą przypadkowo.

TOP